Beseda s druhoválečným veteránem panem Bernardem Papánkem

3. 11. 2019
Vracov

V neděli v podvečer jsme se ve Vracově zúčastnili velice zajímavé besedy s druhoválečným veteránem, jedním z posledních žijících členů tzv. "tobruckých krys", panem Bernardem Papánkem.

Pan Papánek se sice narodil ve Vídni, ale své dětství strávil právě ve Vracově na Kyjovsku. Rok 1938 jej zastihl ve Vídni, odkud byl nucen utéct nejprve do Brna a posléze se dostal na transport, který jej odvezl do Palestiny. Následně vyslechl výzvu prezidenta Beneše a přidal se na stranu spojenců v boji proti nacizmu. Bojoval jako dělostřelec u Tobruku a posléze i na západní frontě při obléhání Dunkerku, kde byl raněn.

Po válce se vrátil do Brna, kde vyučoval cizí jazyky (hlavně tedy angličtinu), čemuž udělal přítrž komunistický puč. Z vlasti tak opět utekl do Palestiny, kde žil až do roku 1990, kdy se po sametové revoluci vrátil zpět do Československa.

Dnes pan Papánek žije na slovenském Záhorí a v lednu pan Papánek oslaví 100 let a jak sám říkal, těší se dobrému zdraví, jen ten sluch již není, co býval.Beseda s druhoválečným veteránem panem Bernardem Papánkem« seznam akcí